VIDEO: Jak podróżować? | Marcin Osman
Wydawanie książek

VIDEO: Jak podróżować?

Odpowiedź na pytanie „Jak podróżować?” ale podany w zupełnie innej formie 

WŁĄCZ SOBIE DŹWIĘK I JAKOŚĆ HD!

A jeśli to video Ci się podobało, to UDOSTĘPNIJ je proszę dalej.

Dziękuję! 

ps.
Książka, o której mówiłem: http://bit.ly/2njJ1w6

ps. ps.
napiszcie proszę co sądzicie o takim formacie video, czy się Wam podoba, czy chcecie więcej takich form itd? 

Podróże są mega, ale czasami wieje.

Hej! A co by było, gdybyś mógł mieszkać wszędzie, hm? Gdzie byś mieszkał? Mieszkałbyś w Polsce czy szukałbyś innego miejsca? Może mieszkałbyś w Anglii? Może mieszkałbyś w Hiszpanii? Może mieszkałbyś w Stanach? Więc to, co chce wam dzisiaj podrzucić, to trochę inną perspektywę, że mieszkać możesz tam, gdzie chcesz. Tak, tam gdzie chcę, akurat. Urodziłem się w Polsce, tu mam swój dom, tu mam rodzinę, tu mam mieszkanie, nie mogę w innym miejscu. Możesz. Tylko pytanie, czy sobie na to pozwalasz, albo czy chcesz eksperymentować, bo bycie podróżnikiem, to płacenie dużej ceny, płacenie ceny podróży, zostawienie czegoś na rzecz niepewności, żeby w miejscu, w którym będziesz, znajdziesz to, czego potrzebujesz, albo czy to, co jest nowe, nieznane, w ogóle jeszcze niedoświadczone, nie będzie przypadkiem gorsze od tego, co już masz. To jest koszt bycia w podróży. Może czasem trzeba po prostu wejść wyżej i popatrzeć trochę inaczej. Nie chcę, żeby to wideo było wideem inspiracyjno-motywacyjnym, ale żebyście zobaczyli, że perspektywa może być zupełnie inna w zależności od miejsca, na którym stoisz. Natomiast i tak mi wychodzi, że pozwolenie sobie na doświadczanie, eksperymentowanie z różnymi miejscami to jest krok pierwszy i ja uwielbiam ludzi, którzy realizują swoje pasje, marzenia, a nie cierpię tych, którzy mówią: chciałbym, nie mogę, kiedyś, pewnego dnia. Testowanie tego jest znacznie prostsze, niż się wszystkim wydaje.

W podróży piękne jest to, ze często stoimy przed takimi wyborami, jak: w która stronę pójść. Zobaczcie: czy tutaj? Czy tutaj? A może jeszcze wyżej? A może tutaj? I zauważyłem, że ludzie próbują znaleźć odpowiedź, która droga jest najlepsza? I w momencie, w którym oni zastanawiają się – a może ty – która drogą pójść, ja po prostu nią idę. Eksperymentuję i patrzę, czy tam za rogiem, o, zobaczcie, jest miejsce, które dla mnie jest interesujące, wartościowe, ciekawe, rozwijające, doświadczalne. I naprawdę czasami lepiej jest ten krok zrobić, zobaczcie, jak ja robię, o tak, zamiast zastanawiać się. Napisaliśmy książkę „Przedsiębiorca w podróży” dla tych, którzy chcą w sposób efektywny, skuteczny, fajny, przyjemny podróżować. Napisaliśmy wszystkie nasze strategie, a ludzie dalej mówią: pewnego dnia, albo I’m gonna, co mówi też Gary Vaynerchuk: „Fuck your gonna, to doing”. I znowu wychodzi mi, że to wideo jest motywacyjne, a ono ma być wskazówka na temat tego, co wy, co ja, co my możemy zrobić, aby te podróże się zadziały. Dlaczego by nie?

Czasami oczywiście jest pod górę, ale na górze są róże. Ale nie zawsze. Czasami po prostu są piękni ludzie. Albo po prostu ludzie. Ale (…) jest taka. Więc jak chcesz w swoim życiu mieć piękne widoki, to wyjdź po nie. Na pewno oczywiście będą niespodzianki. Oczekujesz pięknego widoku, pięknych miejsc, a po drugiej stronie jest co? Sami zobaczcie. Cmentarz! Albo Krzysztof.

Krzysztof: Cześć!

Marcin: Dlaczego ludzie nie podróżują?

Krzysztof: Ha! Bo się boją ruszyć tyłek z własnego gniazdka, gdzie jest im ciepło i dobrze.

Marcin: Tylko tyle?

Krzysztof: Myślę, że tak, że to są bardziej obawy, niż brak pieniędzy, bo jeśli mamy pasję i pomysły na to, co możemy zrobić i puścimy do wszechświata intencję, to kasa zawsze się znajdzie, no więc jakie inne wytłumaczenie? Strach, lenistwo?

Marcin: Strach przed zostawieniem tego, co już mamy. Mamy swój kubek, swoje kapcie…

Krzysztof: Tak, tak.

Marcin: Mamy swoje jakieś rzeczy i trzeba to zostawić.

Krzysztof: Tak.

Marcin: I pójść w zupełnie, zupełnie nieznane, a przecież podróżowanie w chwili obecnej jest superproste. Jak ktoś pyta mnie, jak zacząć podróże, no to mówię: wchodzisz na stronę Ryanair-a, kupujesz najtańszy bilet z możliwych za sto złotych no i lecisz. Koniec szkolenia o podróżach. I wbrew pozorom podróżowanie jest tańsze, niż mieszkanie w Polsce. Jak sobie jeszcze to zoptymalizujecie jako przedsiębiorcy, a pisałem o tym w książce „Przedsiębiorca w podróży”, to zobaczycie, że w Polsce jest znacznie drożej, niż w Nowym Jorku.

Krzysztof: Zachęcam wszystkich do podróżowania, do zwiedzania, do zobaczenia tego, gdzie tak naprawdę jest nasze miejsce, bo może się okazać, że w Polsce, w domu, w miejscu, w którym jesteśmy, jesteśmy ponieważ tak rodzice chcieli, czy chciała sytuacja, środowisko, a może się okazać, że nasze miejsce najcudowniejsze jest kompletnie w innym miejscu na świecie.

Marcin: I to, że się urodziłeś tam, gdzie się urodziłeś, wcale nie znaczy, że musisz tam mieszkać.

Krzysztof: Właśnie.

Marcin: Ale jak to? Przecież to jest… Może w innych miejscach będzie ci lepiej. A może ty w innych miejscach będziesz bardziej efektywny i bardziej przydatny sobie i społeczeństwu.

Krzysztof: Oczywiście, że tak. Marcin, a dlaczego nagrywasz to wideo?

Marcin: Raz, trenuję sobie tworzenie tego wideo. Druga rzecz, że staram się zawsze jakąś wartość przemycić. Trzecia, zauważyłem, że w podróży jakoś ludzie bardziej interesują się. Gdybym szedł sobie teraz po Warszawie z tą kamerą, a, Warszawa, pałac kultury. A teraz będąc w zupełnie innym miejscu, nawet mamy inne drzewa, inne krzaki, inne ulice, to ten odbiór jest zupełnie inny, więc staram się też pokazywać różne konteksty, ale też przygotowuję się do naszego tripa już podróżniczego od pierwszego kwietnia, który będzie poza studiem, poza biurem, poza mieszkaniem, więc też będę tworzył więcej form będąc w podróży.

Krzysztof: Tak teraz obserwuję siebie wewnątrz, co czuję, i taką… czuję taką radość, takie ciepło i taka satysfakcję z tego, że potrafię spokojnie rozmawiać przed kamerą, wyrażać swoje zdanie, swoje opinie i kompletnie ten stres, który wcześniej wydawałby mi się, że będę go miał, bo ktoś mnie nagrywa w ogóle, w ogóle się nie pojawił, zniknął. To jest fantastyczne.

Marcin: To jest kwestia liczby roboczogodzin, które przeznaczyłeś na to, aby gadać do kamery, po prostu. Jak sobie zobaczycie moje wideo sprzed roku czy sprzed półtorej roku, albo nawet ze stycznia, ono jest zupełnie innej jakości. Nie chodzi mi tylko o jakość montażu czy wideo, ale to też, to jest tylko i wyłącznie kwestia statystyki, więc jak chcesz lepiej mówić przed kamerą czy publicznie, to zacznij to w sposób świadomy robić, oglądać, montować, poprawiać, przez co każde twoje kolejne wystąpienie będzie lepsze, i nie musisz tego robić wstecz, czyli nie musisz swoich wystąpień oglądać dwadzieścia wystąpień wcześniej, ale wystarczy, że ostatnie obejrzysz, ale robiąc ich dużo, nawet wiatr ci nie będzie przeszkadzał.

Daj głos. Nie potrzeba żadnego soundtracka, soundbeda, on jest live.

Wiem, że vlogi mają wielką moc, jestem ciekaw, ilu z was ruszy w podróż po tym krótkim vlogu pokazującym, że można. Jest to prostsze niż wam się wydaje, tylko trzeba, jak we wszystkim, ruszyć tyłek, kupić bilet, wyjść z mieszkania i siedzieć w samolocie. Im dłużej zwlekasz z tym, tym chyba będziesz czuł się gorzej z każdym dniem niezrealizowanego marzenia. A może właśnie jak w „Alchemiku”, będzie ci z tym dobrze.

Marcin Osman, Portishead, UK.

Newsletter

Bądźmy
w kontakcie

Zapisz